Kostel sv. Jána

Kostel sv. Jána

 

 O jedné pohádce, něco více.

   Asi většina z nás má ráda pohádky. Já alespoň ano. A pohádka Z. Trošky, Z pekla štěstí 2, mi je blízká i z jiných důvodů. Místo, kde se část z ní natáčela, velmi dobře a důvěrně znám. Jde o záběry pekla.

   Paradoxem je, že režisér Troška si pro natáčení scén odehrávajících se v pekle a kde vládnul Lucifer v podání K. Gotta vybral opravdu příhodné místo. Jednalo se o bývalý kostel sv. Jána. Tato (již bohužel) zřícenina kostela se nachází zhruba dva kilometry od obce Kočov v okrese Tachov.

   Nevím proč, ale zříceniny hradů, zámků a třeba i kostelů mne přitahují. (Zřejmě je to :-) asi mým věkem.) Kdykoliv takové nějaké místo navštívím, jsem okouzlen. 

   Mnohdy jen z nádhery okolní přírody kolem místa, kde se taková památka nachází. Ale líbí se mi i samotné zbytky těchto památek. A co nemůžu opomenout je i to, jak v takových chvílích pracuje má fantazie a představivost. Rozhlížím se a přemýšlím o tom, jak se po nádvoří procházeli urození šlechtici a jejich zbrojná čeleď. Jak se tam odehrávaly různé bitvy, slavnosti a podobně.

   Ale zpět ke zřícenině kostela sv. Jána. Již zmiňovaná zřícenina se nachází kousek od ojediněle používané cesty mezi Tachovem a obcí Kočov. Musím se přiznat, že vzhledem k tomu, že auto tam potkal člověk jen výjimečně, používal jsem tuto cestu velmi často jako zkratku při svých výletech na kole, když jsem jezdil do kouzelného údolí říčky Mže. A při té cestě jsem se několikrát byl podívat i na onu zmíněnou zříceninu kostela.

   Pamatuji si ji ještě v době před natáčením, kdy nebyla poznamenána následky pekla, a byl jsem se tam podívat i po tom natáčení. Škoda jen, že následky natáčení na zbytcích kostela zanechaly nesmazatelné stopy. Vím, že je to jen stará, rozpadlá zřícenina. Ale podle mého soudu je to určitá památka (i když zřejmě ne velkého významu), a tak, když pominu nepořádek, který tam po natáčení zůstal, mne mrzí i ty malby na stěnách.

nbsp;  Minule jsem Vám nabídl typ na hrad Gutštejn. I když sedíme jen u počítače, nabízím Vám další takový menší výlet po tachovském okrese, kde je spousta věcí, která stojí za typ na výlet. Nyní však na kole. :-) Dnešní kostel sv. Jána je prvním z nich. Příště se podíváme na nějaký hrad.

   Zatím přeji příjemnou cestu a pomyslně si jdu dofoukat gumy na svém kole, abych se připravil na další cestu v terénu. Je přeci tak krásně, tak nebudeme sedět jen doma.

Zveřejněno: 01. 10. 2005 (přečteno 1616)
 
 
 
© Saša Nový 2003-2012, powered by phpRS