Gutštejn

   Věřím, že každý z nás už se těší na dovolenou. Jenže co člověk, to jiný názor na to kde a jak ji trávit. Někdo to má rád v zahraničí, třeba u moře, jiný si zase rád zajede na hory. Jsou i tací, kteří ji rádi stráví u nás v Čechách.

   Ale vzhledem k tomu, že do doby té letní dovolené je ještě hodně daleko, nezbývá nám nic jiného než se na ni těšit.

   Avšak najde se mezi námi i spousta takových, kteří nemají rádi čekání. A když k tomu přičteme ještě lásku k přírodě, příjemnou procházku a třeba i zájem o trochu té historie, tak lze vzít za vděk i takovým víkendovým výletem.

   Ono i když počasí venku za okny tomu sice moc neodpovídá, při pohledu do kalendáře zjistíme, že za pár týdnů tu máme jaro.

   Já osobně jsem jeden z těch co milují přírodu, toulání se v ní. Mám rád historii a taky rád fotografuji. A když takový výlet člověk ještě podnikne s někým, kdo je jeho srdci blízký, nemá to chybu. 

   A tak, když můžu a dovolí to okolnosti, rád skloubím všechny tyto mé záliby a vyrazím na nějaké pěkné místo. Ze své zkušenosti vím, že takových míst je v naší republice spousta a každý má to své oblíbené. Přesto pro ty, co rádi poznávají i jiná místa, nabízím jedno takové.

   Jde o zříceninu hradu Gutštejn. Je to neveliký hrad, nebo spíše už pouze jeho zřícenina v západních Čechách na Plzeňsku. Konkrétně v okrese Tachov, kousek od Konstantinových Lázní a Bezdružic.

   Samotné místo, kde se nachází  je kouzelné. Jedná se o zalesněné údolí s protékajícím potokem s názvem Hadovka, kde uprostřed tohoto údolí stojí skála a na něm se tyčí zbytky hradu. Kolem dokola ho obklopují nádherné, zalesněné svahy. 

   Než začnu psát o tipu na jeden takový výlet, trochu historie neuškodí:

   Hrad vznikl někdy na počátku 14. století, jeho jméno se však v historických zprávách objevuje až roku 1319, kdy tepelský opat Vyšemír pronajal Jetřichovi z Gutštejna a jeho synu Sezemovi tři vesnice. Roku 1422 dobylo hrad husitské vojsko vedené Janem Žižkou. Již v 15. století však zůstával nevelký hrad stranou pozornosti jeho majitelů a když se později střediskem panství staly nedaleké Bezdružice, byl zcela opuštěn.

   Pokud celý výlet pojmeme na celý den, je možnost dojet do železniční stanice Pňovany na trati Cheb – Praha. Z Pňovan jezdí lokálka do Konstantinových Lázní. Doporučuji však vystoupit v železniční zastávce Strahov. Jde o malou zastávku v bohem zapomenutém koutě Čech. Od tamtud se vydáme po červeně značené turistické trase, která nás povede až na jednu vyjímku, kdy se jde pár metrů po silnici, celou dobu lesem. Pěkný kus cesty a to až k hradu, Vás bude doprovázet malebný potok Hadovka. Ten nás dovede až do již zmiňovaného kouzelného údolí, kde se nachází skála na jejíž vrcholu se tyčí zbytky hradu Gutštejn.

   Určitě bude stát za to věnovat hradu i jeho okolí nějakou dobu k prohlídce. Taky si tam lze příjemně odpočinout. V případě, že se bude blížit čas, kdy budete chtít výlet ukončit, jsou dvě možnosti jak se vrátit. Buď stejnou cestou, kterou jste tam přišli, nebo se vydat po turisticky značené stezce směrem do Konstantinových Lázní, kde se lze i po příjemném výletě občerstvit.

  

   Každopádně přeji, v případě, že se na tento výlet někdo vydáte, příjemný pobyt a mnoho hezkých zážitků. Myslím si, že to stojí za to.
 


Zveřejněno: 01. 10. 2005 (přečteno 2768)
 
 
 
© Saša Nový 2003-2012, powered by phpRS