bodyia > Toulání > Dětenice

Autor: Saša Nový <thestik(at)seznam.cz>, Téma: Toulání, Vydáno dne: 01. 10. 2005

anotace: Dnes trochu pozměním styl svých nabídek k toulání. Nevydáme se po západních Čechách, kde jsme se doposud toulali a vydáme se na výlet ve středních Čechách. Přesto si myslím, že místo, kam Vás chci pozvat na návštěvu a prohlídku za to stojí. Jde o soukromý zámek, soukromý pivovar a středověkou hospodu Dětenice. Věřím, že Vás návštěva těchto prostor nezklame, jako nezklamala mne a ani mnoho dalších lidí, kteří se tam jezdí podívat.

   Dnes trochu pozměním styl svých nabídek k toulání. Nevydáme se po západních Čechách, kde jsme se doposud toulali a vydáme se na výlet ve středních Čechách. Přesto si myslím, že místo, kam Vás chci pozvat na návštěvu a prohlídku za to stojí. Jde o soukromý zámek, soukromý pivovar a středověkou hospodu Dětenice. Věřím, že Vás návštěva těchto prostor nezklame, jako nezklamala mne a ani mnoho dalších lidí, kteří se tam jezdí podívat.

 

   Pozdně barokní zámek Dětenice se nachází cca 68 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje (cca 50 km po dálnici, zbytek romantickou krajinou po dobré silnici). Při návštěvě zámku je možné vidět dochovalé gotické, renesanční a barokní fresky i nástěnné malby al secco. Rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Sbírku obrazů, historických zbraní (okolo 300ks) a loveckých trofejí. Překrásná kachlová kamna a neméně zajímavý nábytek včetně doplňků.

   Je to již dávno, v 11. století přemyslovský kníže Oldřich lovil v hlubokých lesích a našel tam opuštěné děti. Nechal jim zbudovat ves a nazval ji Dětenice. V roce 1295 zde stávala gotická tvrz a její pán Beneš z Dětenic a z Valdštejna začal psát přebohaté dějiny Dětenic. Od roku 1503 vlastnil Dětenice mocný český panský rod Křineckých z Ronova.

   Ti zde v roce 1587 vystavěli renesanční zámek a později, v roce 1619, k tomuto zámku přistavěli mohutnou věž, která se zachovala dodnes v takřka původní podobě. Hrabě Jan Kristián Clam-Gallas zámek přestavěl v letech 1762 - 1765 do pozdně barokní podoby dle projektu architekta Zachariáše Fiegerta. V této podobě, až na drobné úpravy, se zachoval dodnes. V roce 1873 získali zámek i panství Maltézští rytíři.

 

 

ZÁMECKÝ PIVOVAR  A  STŘEDOVĚKÁ  HOSPODA


   První zmínka o vaření piva v Dětenicích pochází z roku 1307 za panování Beneše z Dětenic. Pivo se vařilo v tak zvaném Starém sklepě, který se nacházel pod hradbami dětenického hradu. Ve Starém sklepě s druhotnými barokními klenbami se nyní nachází středověká pivnice zámeckého pivovaru.

   V roce 1790 byla hrabětem Clam Gallasem vedle Starého sklepa postavena budova varny s ležáckými sklepy, spilkou a ledárnou, a tak byla výroba piva rozšířena na 2 000 hl ročně.

   V roce 1822 nechal baron Wessenberk postavit sladovnu. Poslední úpravy proběhly koncem 19. století za maltézkých rytířů. V té době byla výroba piva zvýšena 5 000 hl ročně.

   Do dnešního dne se zachovala unikátní historická výroba piva z 18. století. Vaření piva probíhá na otevřeném ohni, dále zcezování piva přes slámu, kvašení piva v dubových kádích a ležení v dobových lažáckých sudech. Dětenické pivo si zachovalo prastarou chuť, tak jak chutnalo našim předkům.

   Při prohlídce pivovaru shlédnete překrásné dobové interiery sladovny, bednárny, varny, laboratoře, kanceláře, chmelnice, ležáckých sklepů, spily a ledárny. Uvidíte dobovou výrobu piva včetně tradičních surovin. 

   Můžete si prohlédnout pivovarnické muzeum, ochutnat pivo jedinečné chuti a barvy, které je vyráběno podle tajného receptu loupeživého rytíře Artura. Výroba piva se postupně vyvíjela od roku 1307 až po 19. století, kdy dostává konečnou podobu od maltézských rytířů.

   Každopádně doporučuji posezení v této hospodě. Interiér i výzdoba Vás uvrhne ihned při vstupu do středověku. To vše je podmíněno bodrým oslovením ze strany šenkýře a šenkýřky. Nesmíte se divit, že Vám začnou hned tykat a to dosti zvýšeným hlasem. Nejde o nedostatek úcty k hostům, ale v té době to bylo běžné. Když Vám přinesou pivo, ohlásí to slovy: "tak tady je něco ke chlastu", když si objednáte jídlo, zeptá se Vás obsluha, "co si dáte ke žraní" a jiné průpovídky. Mohu však ujistit, že to patří k prostředí, kde se člověk nachází a v žádném případě si nemohu stěžovat na neůctu k hostům.

   Jídlo je vynikající a doba přípravy, která se pohybuje kolem 45 minut je sice delší, ale nedivme se. Vše se připravuje přímo na rožních a hospoda je obrovská a vždy plná lidí. Ale stojí to za to si počkat. Určitě si tam neobjednáte svíčkovou nebo řízek a bramborový salát. I samotná jídla jsou dobová a chuťově vynikající. 

   I když nejsem žádný velký pivař, neodolal jsem a musím říci, že ač mělo pivo zcela jinou chuť než jsme zvyklí, chutnalo mi a doporučuji ho ochutnat všem. Je to příjemný doplněk posezení ve středověké hospodě, kam když vstoupíte, máte opravdu pocit, že jste se vrátili až cca o 700 let později.

   Tady Vám nabízím jednu z možností, jak se tam lze dostat autem z Prahy:

   Z Prahy po dálnici 10 (E65) přes Brandýs nad Labem - Stará Boleslav až do Mladé Boleslavy. Po sjezdu z dálnice se vydáte po silnici č. 16 do obce Židněves, z ní po silnici č. 280 do obce  Domousnice a dále po silnici č. 279 až do Dětenic. V Dětenicích Vás již informační cedule navedou k zámku, pivovaru a hospodě.

   Všem, kteří se necháte zlákat mým tipem přeji krásné chvíle strávené v obci Dětenice a příště Vás pozvu opět někam na kolo, abychom mohli spálit kalorie z Dětenické středověké hospody.